Naujienos kraunasi...

Garsūs ir primiršti NBA pionieriai (straipsnis)

Autorius: Arūnas Abromaitis, "Respublikos" priedas "Sporto gyvenimas".
Garsūs ir primiršti NBA pionieriai (straipsnis)
Šią vasarą, kaip ir kiekvienais metais, būrys talentingų Europos krepšininkų bandys praverti NBA duris. Visi žino, kad pirmasis iš lietuvių tai padarė Šarūnas Marčiulionis. Jis į NBA atvyko 1989 m., su pirmąja didesne europiečių banga. Kartu į kitą Atlanto pusę persikraustė Draženas Petrovičius, Vladė Divacas, Žarko Paspalis, Aleksandras Volkovas. Tačiau atskirų bandymų pralaužti ledus buvo ir iki šios bangos.

Jei europiečiais vadintume visus Senajame žemyne gimusius krepšininkus, pionierių būtų galima rasti jau pirmajame NBA sezone. 1946 m. pačiose pirmosiose profesionalios lygos rungtynėse dalyvavo Hankas Biasatti. Jis gimė Italijoje, bet užaugo Kanadoje. Taigi H.Biasatį vargu ar galima pavadinti Europos krepšinio atstovu. Europietiškų šaknų turinčių žaidėjų netrūko ir vėliau. Visgi lygoje ilgą laiką nebuvo mūsų žemyne užaugusių krepšininkų.

Jų nebuvo dėl rimtos priežasties. Tarptautinė krepšinio federacija (FIBA) nebendradarbiavo su NBA. Elitinės lygos žaidėjai vadinti profesionalais. Be abejo, europiečiai irgi gaudavo atlyginimus, gyveno iš krepšinio, tačiau jie laikyti mėgėjais. Dalyvauti FIBA varžybose profesionalai negalėjo. Barjeras buvo sugriautas tik 1989 m. balandį. Tada ir kilo pirmoji banga.

Šįkart pažvelkime, kam pavyko patekti į NBA anksčiau. Kai kurie Europos krepšinio pionieriai anapus Atlanto tapo žvaigždėmis. Kiti tik apšilo kojas, o ryškaus pėdsako nepaliko.

Peturas Gudmundssonas

Ko jau ko, o Islandijos tikrai negalima vadinti krepšinio šalimi. Tačiau pradėti NBA europiečių sąrašą reikia būtent nuo islando. 218 cm ūgio milžinas iš Reikjaviko mokėsi ir studijavo JAV, o 1981 m. naujokų biržoje jį 61-uoju šaukimu pakvietė „Portland Trail Blazers“. Tais pačiais 1981-aisiais P.Gudmundsonas debiutavo NBA. Rodikliai buvo kuklūs - 3,2 tšk. ir 2,7 atkovoto kamuolio.

Po debiutinio sezono islandui teko palikti NBA. Jis žaidė tėvynėje, Didžiojoje Britanijoje ir žemesnėje JAV lygoje, dabar jau neegzistuojančioje CBA. Kad ir kaip būtų keista, milžinas sulaukė antrojo šanso. 1986 m. sezono pabaigoje jį pakvietė „Los Angeles Lakers“. Šiame klube P.Gudmundsonas sužaidė tik 8 mačus, bet pasižymėjo nebloga statistika - 7,3 tšk. ir 4,8 atkovoto kamuolio.

To meto spauda rašė, kad islandas apie istoriją diskutuodavo su pačiu Kareemu Abdul-Jabbaru. Po trumpo bendradarbiavimo su „Lakers“ vidurio puolėjas dar porą sezonų pažaidė „San Antonio Spurs“.

Per visą NBA karjerą jo vidurkiai buvo 4,6 tšk. ir 3,8 atkovoto kamuolio.

Georgijus Gluškovas

Šis bulgaras nuolat prisimenamas kaip pirmasis NBA žaidėjas iš Rytų Europos. Senajame žemyne G.Gluškovas nebuvo labai garsus, jis žaidė savo šalies klubuose, o kelią į NBA nutiesė solidus pasirodymas 1985 m. Europos čempionate. Tvirtai sudėtas 203 cm ūgio vidurio puolėjas rungtynėse su TSRS rinktine sugebėjo pranokti patį Arvydą Sabonį. G.Gluškovas tame mače pelnė 17, Sabas - 12 tšk.

Po čempionato bulgaras atsidūrė „Phoenix Suns“ komandoje. Finikso klubas aktyviai pristatinėjo savo naująjį aukštaūgį, netgi išleido lankstinuką su informacija apie jo šalį ir bulgariškomis frazėmis.

1985-1986 m. sezono pradžia buvo nebloga, bet vėliau legionierius atsidūrė atsarginių suolelio gale. Yra dvi versijos, bandančios tai paaiškinti. Viena teigia, kad aukštaūgis pernelyg mėgo greitą maistą ir saldumynus. Kita sako, jog NBA lygoje bulgaras pasigedo steroidų, kuriuos vartojo tėvynėje.

G.Gluškovas sužaidė 49 mačus, rinko 4,9 tšk., atkovojo 3,3 kamuolio ir po vieno sezono grįžo į Europą. Čia vidurio puolėjas neprapuolė. 1989 m. G.Gluškovas su Kazertos ekipa „Snaidero“ pasiekė Taurių laimėtojų taurės finalą. Toje komandoje rungtyniavo ir legendinis brazilas Oscaras Schmidtas. Dabar G.Gluškovas yra Bulgarijos krepšinio federacijos prezidentas.

Detlefas Schrempfas

Atėjo laikas parašyti apie tikrą krepšinio žvaigždę, o vokietis tokio apibūdinimo nusipelnė. D.Schrempfas gimė Leverkūzene, tačiau dar būdamas paaugliu su šeima persikraustė į JAV. Po studijų 208 cm ūgio puolėją biržoje 8-uoju šaukimu pakvietė „Dallas Mavericks“. Tai įvyko 1985 m., o karjerą D.Šremfas baigė 2001 m.

Per šį laiką vokietis žaidė „Mavericks“, „Indiana Pacers“, „Seattle SuperSonics“ ir „Blazers“ ekipose. Paskutinius du sezonus Portlande jis rungtyniavo kartu su A.Saboniu.

D.Schrepfas buvo pastebimas nuo pat pradžios, o sužydėjo 1989 m., kai persikraustė į „Pacers“. Universalus ir taiklus puolėjas 1992-1993 m. sezone buvo vienintelis NBA krepšininkas, patekęs tarp geriausių 25 žaidėjų tiek pelnytų taškų (19,1 tšk.), tiek atkovotų kamuolių (9,5), tiek rezultatyvių perdavimų (6) kategorijose. 1996 m. jis su Sietlo komanda nužygiavo iki NBA finalo, bet jame pripažino Michaelo Jordano ir „Chicago Bulls“ pranašumą.

Iš viso NBA lygoje D.Schrempfas praleido 16 sezonų. 1991 ir 1992 m. vokietis pripažintas geriausiu šeštuoju lygos žaidėju. 1993, 1995 ir 1997 m. jis dalyvavo „Visų žvaigždžių“ rungtynėse.

Vokietijos rinktinėje D.Schrempfas žaidė dar būdamas studentu. Jis dalyvavo 1983 ir 1985 m. Europos čempionatuose bei 1984 m. olimpinėse žaidynėse. 1985 m. puolėjas pateko į Europos pirmenybių simbolinį penketą.

Uwe Blabas

Dar vienas vokietis, mokyklą ir universitetą baigęs JAV. Jis, kaip ir D.Schrempfas, į NBA pateko 1985 m., jį irgi pakvietė „Mavericks“ klubas. Tik U.Blabo pasiekimai yra daug kuklesni.

Beje, 218 cm ūgio vidurio puolėjas biržoje buvo pakviestas aukštu 17-uoju numeriu. Įdomu, kad 18-uoju „Detroit Pistons“ pašaukė tikrai ryškų pėdsaką lygoje palikusį Joe Dumarsą. „Mavericks“ vadovai greitai suprato, kad prašovė pro šalį, nes U.Blabas dažniausiai šildė suolelį.

Dalase jis žaidė 1985-1989 m., po to aukštaūgis trumpam šmėstelėjo „San Antonio Spurs“ ir „Golden State Warriors“. „Warriors“ gretose U.Blabas tapo Š.Marčiulionio komandos draugu.

Penkis sezonus NBA žaidęs vokietis metraščiuose pasižymėjo tik 2,1 tšk. ir 1,8 atkovoto kamuolio vidurkiais. Grįžęs į Europą, U.Blabas žaidė „Napoli“ ir Berlyno „Alba“ ekipose. Karjerą jis baigė 1993 m. Vidurio puolėjas ne visada būdavo lyderiu ir Vokietijos rinktinėje. Pavyzdžiui, 1992 m. Barselonos olimpinėse žaidynėse jo taškų vidurkis buvo tik 3,8.

Fernando Martinas

Atletiškas ispanas devintajame dešimtmetyje buvo vienas rimčiausių A.Sabonio konkurentų po krepšiu. F.Martinas nebuvo labai aukštas (206 cm), bet pasižymėjo gerais fiziniais duomenimis. Tai patvirtina ir penki aukso medaliai, laimėti Ispanijos plaukimo čempionatuose.

Didžiąją karjeros dalį F.Martinas praleido Madrido klube „Real“. 1985 m. jis pateko į Europos čempionato simbolinį penketą. Tas penketas buvo įspūdingas. Kartu su F.Martinu ir D.Schrempfu jame atsidūrė A.Sabonis, D.Petrovičius ir latvis Valdis Valteris. Į NBA iš puikiojo penketuko nepateko tik V.Valteris.

1986 m. F.Martinas buvo pakviestas į „Blazers“, bet karjera anapus Atlanto susiklostė prastai. Prie to prisidėjo ir trauma. Ispanas sužaidė tik 24 rungtynes, pelnė 0,9 tšk. ir atkovojo 1,2 kamuolio. Pirmasis sezonas buvo ir paskutinis. F.Martinas grįžo į „Real“, tačiau neilgam. 1989 m. gruodį jo gyvybė užgeso po autokatastrofos.

Christianas Welpas

Aktyviausiai devintajame dešimtmetyje į NBA veržėsi vokiečiai. Ch.Welpas panašus D.Schrempfą ir U.Blabą tuo, kad irgi mokėsi bei studijavo JAV. Į NBA jis pateko pora metų vėliau nei tėvynainiai - 1987-aisiais. 213 cm ūgio vidurio puolėją biržoje 16-uoju šaukimu pakvietė „Philadelphia 76ers“. Filadelfijoje Ch.Welpas praleido porą sezonų. 1989 m. jis persikraustė į „San Antonio Spurs“, bet dar tą patį sezoną buvo iškeistas į „Warriors“. Iškeistas, beje, už savo tautietį U.Blabą. Tris sezonus NBA praleidęs vokietis rinko 3,3 tšk. ir 2,6 atkovoto kamuolio.

Kitaip nei U.Blabas, Ch.Welpas daug nuveikė Europoje. 1997 m. jis su Pirėjo klubu „Olympiakos“ laimėjo Eurolygą. 1993 m. Europos čempionate, kuriame vokiečiai iškovojo aukso medalius, Ch.Welpas pelnė lemiamus taškus finale ir buvo pripažintas naudingiausiu turnyro krepšininku. Baigęs karjerą 1999 m., aukštaūgis kurį laiką dirbo Vokietijos rinktinės trenerio asistentu. Deja, užpernai, eidamas 52-uosius, Ch.Welpas mirė nuo širdies smūgio.

Rikas Smitsas

Olandas yra aukščiausias šio pionierių sąrašo krepšininkas. Ir, be abejo, vienas geriausių. 224 cm ūgio centras gimė Eidhovene, bet studijavo JAV. 1988 m. biržoje R.Smitsą antruoju numeriu pakvietė „Pacers“ klubas.

Indianapolyje olandas praleido visą profesionalo karjerą, o ta karjera truko iki 2000 m. R.Smitso vidurkiai buvo 14,8 tšk., 6,1 atkovoto kamuolio ir 1,3 bloko. Milžinas iš Eindhoveno „Pacers“ ekipoje tapo geriausiu snaiperio Reggie Millerio pagalbininku. 2000 m. šis tandemas pagaliau pasiekė NBA finalą, bet jame 2-4 nusileido „Lakers“ krepšininkams. 1998 m. R.Smitsas žaidė „Visų žvaigždžių“ rungtynėse.

Baigti karjerą olandą paskatino pėdų traumos, kamavusios nuo paauglystės. Savo šalies rinktinei R.Smitsas atstovavo dar būdamas studentu, o paskui į ją grįžo tik 2000 m. Tiesa, sugrįžimas buvo trumpas. Europos čempionato atrankos rungtynėse karjerą baigiantis centras sužaidė trejas rungtynes.

Dabar R.Smitso pėdsakais bando sekti jo sūnus, taip pat vidurio puolėjas. Pats R.Smitsas gali mėgautis savo originaliu hobiu - antikvarinių lenktyninių motociklų kolekcionavimu.

Naujienos ir pranešimai iš krepšinio pasaulio
    
"Bulls" išpirkus D.Wade'o kontraktą, veteranas gali prisijungti prie L.Jameso
"Bulls" išpirkus D.Wade'o kontraktą, veteranas gali prisijungti prie L.Jameso
Kaip paskelbė žymus ESPN apžvalgininkas Adrianas Wojnarowskis, Čikagos "Bulls" klubas išpirko NBA žvaigždės Dwyane'o Wade' kotraktą, tad krepšininkas dabar gali
Ar Carmelo mainai leis sužydėti Kuzminskui? (lietuvio sezono geriausi video)
Ar Carmelo mainai leis sužydėti Kuzminskui? (lietuvio sezono geriausi video)
Vakar įvyko tai, kas atrodė neišvengiama jau daugiau nei pusmetį. Carmelo Anthony galiausiai palieka Niujorko „Knicks“ ir savo karjerą tęs Oklahomos „Thunder“, kur kartu
Ch.Barkley šaiposi: vargšai vaikučiai negali žaisti dvi dienas iš eilės
Ch.Barkley šaiposi: vargšai vaikučiai negali žaisti dvi dienas iš eilės
Buvusi Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) žvaigždė, o dabar TNT televizijos analitikas Charlesas Barkley nepraleido progos pasišaipyti iš lygos vadovų ir žaidėjų.Dusyk
Delno atspaudą Vilniui padovanojęs M.Kuzminskas: "Knicks" stebėjo mano žaidimą
Delno atspaudą Vilniui padovanojęs M.Kuzminskas: "Knicks" stebėjo mano žaidimą
Prieš išvykdamas į antrąjį sezoną NBA, Mindaugas Kuzminskas kartu su „Citadele“ banku surengė mėtymo į krepšinį turnyrą, kurio taškus pavertė lėšomis
NBA prisatatė visų komandų alternatyvias aprangas 2017-218 metų sezonui
NBA prisatatė visų komandų alternatyvias aprangas 2017-218 metų sezonui
Nacionalinė krepšinio asociacija (NBA) pristatė visų klubų alternatyvius aprangos komplektus 2017-2018 metų sezonui.Stipriausios pasaulio krepšinio lygos žaidėjus rengia kompanija
14 sezonų NBA praleidęs B.Diaw grįžta rungtyniauti į gimtinę (video)
14 sezonų NBA praleidęs B.Diaw grįžta rungtyniauti į gimtinę (video)
Net 14 sezonų Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) praleidęs ir su San Antonijaus "Spurs" ekipa 214 metais čempionu tapęs Borisas Diaw arti sugrįžimo į gimtinę.Pranešama,
A.Stoudemire'as kabina sportbačius ant vinies
A.Stoudemire'as kabina sportbačius ant vinies
Buvusi Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) žvaigždė Amare'as Stoudemire'as paskelbė apie žaidėjo karjeros pabaigą, rašo apžvalgininkas Davidas Pickas.Aukštaūgį
P.Brežecas baigia krepšininko karjerą ir dirbs "Cavaliers" klube (video)
P.Brežecas baigia krepšininko karjerą ir dirbs "Cavaliers" klube (video)
Garsus buvęs Slovėnijos rinktinės "centras" Primoras Brežecas paskelbė apie krepšininko karjeros pabaigą.Netrukus 38-ąjį gimtadienį švęsiantis veteranas dirbs Klivlando
"Bulls" jaunimas nebegali pakęsti D.Wade'o
"Bulls" jaunimas nebegali pakęsti D.Wade'o
Kaip jau skelbėme, Čikagos "Bulls" naujokas ir NBA superžvaigždė Dwyane'as Wade'as nebenori likti komandoje ir artimiausiu metu tarsis dėl kontrakto išpirkimo.ESPN apžvalgininkas
NBA sudrebino įspūdingiausi mainai šią vasarą
NBA sudrebino įspūdingiausi mainai šią vasarą
Nacionalinę krepšinio asociaciją (NBA) šiąnakt sudrebino įspūdingiausi šio tarpsezonio mainai.Kaip jau ne kartą rašėme, pagrindinis Klivlando "Cavaliers" atakų
Daugiausia NBA naujokų mėgstamiausiu krepšininku įvardijo L.Jamesą
Daugiausia NBA naujokų mėgstamiausiu krepšininku įvardijo L.Jamesą
Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) superžvaigždė ir Klivlando "Cavaliers" komandos lyderį LeBroną Jamesą lygos naujokai išrinko mėgstamiausiu žaidėju.Triskart NBA
D.Blattas - pagrindinis kandidatas tapti M.Kuzminsko treneriu Niujorke?
D.Blattas - pagrindinis kandidatas tapti M.Kuzminsko treneriu Niujorke?
Anot "The New York Daily News", Stambulo "Daruššafaka" vyriausiasis treneris Davidas Blattas, kuris neslepia savo norų grįžti į NBA lygą, netrukus gali stoti prie
"Rockets" ir "Knicks" atnaujino derybas dėl C.Anthony iškeitimo
"Rockets" ir "Knicks" atnaujino derybas dėl C.Anthony iškeitimo
Kaip jau rašėme, Hjustono "Rockets" klubas pasiryžęs suburti žvaigždžių trio ir bando įsigyti Niujorko "Knicks" lyderį Carmelo Anthony.Kaip praneša ESPN, komandos
Ch.Barkley: "Lakers" neturi šansų patekti į atkrintamąsias
Ch.Barkley: "Lakers" neturi šansų patekti į atkrintamąsias
Buvusi Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) žvaigždė, o dabar TNT televizijos analitikas Charlesas Barkley įsitikinęs, kad Los Andželo "Lakers" klubas kitame sezone neturi galimybių
J.Wallas su "Wizards" susitarė dėl neįtikėtino kontrakto
J.Wallas su "Wizards" susitarė dėl neįtikėtino kontrakto
Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) superžvaigždė Johnas Wallas nesugebėjo atsispirti fantastiškam Vašingtono "Wizards" klubo, kurio marškinėlius jis vilki
NBA žvaigždė ir vienas "Cavaliers" lyderių K.Irvingas pareiškė norintis keisti klubą
NBA žvaigždė ir vienas "Cavaliers" lyderių K.Irvingas pareiškė norintis keisti klubą
Netikėta žinia supurtė Nacionalinę krepšinio asociasiją (NBA). Viena ryškiausių lygos žvaigždžių ir pagrindinis vicečempionės Klivlando "Cavaliers" ekipos atakų organizatorių
M. Huertas grįžta rungtyniauti į Ispaniją, bet ne Barseloną
M. Huertas grįžta rungtyniauti į Ispaniją, bet ne Barseloną
Brazilis Marcelinho Huertas po dviejų metų pertraukos vėl grįžta rungtyniauti į Europą.Skelbiama, kad 34 -erių metų 193 cm ūgio atakų organizatorius sukirto rankomis su Malagos "Unicaja"
Garsioji Š.Marčiulionio krepšinio mokykla baigė savo egzistavimą
Garsioji Š.Marčiulionio krepšinio mokykla baigė savo egzistavimą
1992 metais įkurta vieno garsiausių visų laikų Lietuvos krepšininkų Šarūno Marčiulionio akademija antradienį oficialiai baigė egzistavimą.Pateikiame Š.Marčiulionio laišką.Gerbiamieji,esu
40-metis V.Carteris nekabina sportbačių ant vinies - žais "Kings" ekipoje
40-metis V.Carteris nekabina sportbačių ant vinies - žais "Kings" ekipoje
40-metis NBA lygos veteranas Vince'as Carteris neketina kabinti sportbačių ant vinies. Pranešama, kad veteranas sukirto rankomis su Sakramento "Kings" klubu.Oficialiai sandėrio
Buvęs "Lietuvos ryto" "centras" vilkės "Celtics" marškinėlius
Buvęs "Lietuvos ryto" "centras" vilkės "Celtics" marškinėlius
Buvęs Vilniaus "Lietuvos ryto" vidurio puolėjas Aronas Baynesas lieka Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) lygoje, bet keičia komandą.Pranešama, kad australas susitarė
NBA karjerą baigęs 37 -erių L. Scola sportbačių nekabina ir tęs karjerą Kinijoje
NBA karjerą baigęs 37 -erių L. Scola sportbačių nekabina ir tęs karjerą Kinijoje
Argentinos krepšinio legenda Luisas Scola sulaukęs 37 -erių dar nekabina sportbačių ant vinies ir vyksta rungytniauti į egzotišką kraštą.Skelbiama, kad 206 cm ūgio vidurio
"Rockets" neužtenka rekordinio kontrakto su J.Hardenu - nusitaikė ir į C.Anthony
"Rockets" neužtenka rekordinio kontrakto su J.Hardenu - nusitaikė ir į C.Anthony
Hjustono "Rockets" buria superžvaigždžių trejetą? Neseniai NBA supurtė žinia, kad "raketų" gretas papildė vienas geriausių lygos įžaidėjų Chrisas Paulas, o šiąnakt
"Raptors" finansinės problemos verčia imtis priemonių. Taikinyje - J.Valančiūnas
"Raptors" finansinės problemos verčia imtis priemonių. Taikinyje - J.Valančiūnas
Tortonto "Raptors" klubas, kuriame žaidžia lietuvių vidurio puolėjas Jonas Valančiūnas, artėjančiame Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) sezone gali susidurti su rimtais
Įspūdingą kontraktą pasirašysiantis B.Bogdanovičius taps D.Sabonio bendraklubiu
Įspūdingą kontraktą pasirašysiantis B.Bogdanovičius taps D.Sabonio bendraklubiu
Kroatijos rinktinės lyderis Bojanas Bogdanovičius karjerą tęs Indianos "Pacers" komandoje, į kurią neseniai buvo išmainytas Domantas Sabonis.Praėjusiame sezone krepšininkas
R. Gay keliasi į San Antonijų
R. Gay keliasi į San Antonijų
San Antonijaus "Spurs" klubas pasipildė veteranu puolėju Gudy Gay, kuris pastaruosius ketverius metus praleido nuolatinių Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) autsaiderių Sakramento
N.Youngas pereis į NBA čempionų komandą (video)
N.Youngas pereis į NBA čempionų komandą (video)
Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) čempionas Ouklando "Golden State Warriors" klubas stiprina sudėtį."Kariai" su snaiperiu sudarė vienerių metų kontraktą, pagal
"Heat" nutraukė kontraktą su Ch.Boshu bet pagerbs garsųjį žaidėją
"Heat" nutraukė kontraktą su Ch.Boshu bet pagerbs garsųjį žaidėją
Majamio "Heat" klubas oficialiai pranešė apie kontrakto su vienu garsiausių žaidėjų komandos istorijoje Chrisu Boshu nutraukimą.211 cm ūgio puolėjas į Majamį atvyko 2010 metais
Ch.Billupsas atsisakė dirbti "Cavaliers" klube
Ch.Billupsas atsisakė dirbti "Cavaliers" klube
Chauncey Billupsas atsisakė tapti Klivlando "Cavaliers" klubo krepšinio operacijų direktoriumi.Kaip praneša ESPN, 2004 metų NBA čempionas bei finalo serijos naudingiausias žaidėjas,

Vartotojo meniu
Diskusijos
NBA 2014-2015 (988) 09.22 12:45
Krepšinio torentai (127) 09.07 15:25
Ką šiuo metu klausotės? (413) 09.04 12:39
EuroBasket 2015 (42) 03.07 22:47
Apie
Draugaukime