Naujienos kraunasi...

S.Grišajevas: kėlė vargų Sabui, nokautavo amerikietį, bet neatlaikė povandeninių srovių

Autorius: Krepšinis.lt.


Europos krepšinio arenose XX a. priešpaskutiname dešimtmetyje būta mažai aukštaūgių, turėjusių rimtų argumentų po krepšiais grumiantis su Arvydu Saboniu. Tačiau 207 cm ūgio Sergejus Grišavejas, garsėjęs kibia savo gynyba, buvo kitoks.

Ne vienus metus rimtu Sabo varžovu po lenta buvęs puolėjas, kurio karjeroje netrūko skandalų, ir kuris savo laiku vilkėjo Vilniaus „Statybos“ marškinėlius, šiuo metu dirba krepšinio treneriu Rusijoje, tačiau iki šiol nevengia prisiminti savo spalvingos karjeros momentų ir į istoriją patekusio spyrio koja.

Prieš keletą dienų 55-erių jubiliejų atšventęs S. Grišajevas atsikvėpia. „Būta visko, bet pergalių buvo mažai“.

Nors vidurio puolėjas su tuometinės Sovietų Sąjungos rinktine ir tapo 1986-ųjų pasaulio čempionu Ispanijoje, tai buvo vienas iš nedidelio skaičiaus jo tarptautinių titulų, apie kurį tvirtai sudėtas vyras kalba su neslepiamu kartėliu.

Gimė greta Japonijos

Pirmuosius krepšinio žingsnius S. Grišajevas žengė itin netoli nuo Japonijos esančioje Sachalino saloje, Nevelsko mieste, kur ir gimė 1961-ųjų lapkričio 12-ąją, rašo vietos portalas Monavista.ru.

Galima sakyti, kad krepšinis pulsavo aukštaūgio ruso gyslomis – jo tėtis buvo žinomas to regiono krepšininkas, su sovietų rinktine dalyvavęs ir 1966-ųjų turnė po Japonija. Kaip pasakoja pats aukštaūgis, vienintelis tėvo noras buvo tas, kad sūnus taip pat taptų krepšininku. Dėl šios priežasties jis S. Grišajevą vesdavosi į treniruotes, kur berniukas valandų valandas praleisdavo su kamuoliu.

Vėliau prasidėjo rimtesnės treniruotės, o į išstypusį vaiką ėmė krypti ne tik vietinių, bet ir platesnėje sferoje dirbančių krepšinio specialistų akys. Pradžioje S. Grišajevas buvo pakviestas į Sachalino srities rinktinę, vėliau sudarė sutartį su tuo metu antroje pagal pajėgumą sovietų lygoje žaidusio Gorkio „Avtomobilist“ komanda, o iš ten atsivėrė kelias ir į Sovietų Sąjungos jaunimo rinktinę.

Neparankus Sabui

Su ja S. Grišajevas tapo Europos čempionu Jugoslavijoje, o netrukus garsus to meto treneris Vladimiras Kondrašinas pakvietė jį į Maskvos „Dinamo“. Greitai žaidėjas atsidūrė Maskvos „Spartak“, kur rungtyniavo aštuonerius metus.

Jis pradėtas kviesti ir tuometinę sovietų rinktinę, kurioje dėl vietos po saule jam teko grumtis su trejais metais jaunesniu A. Saboniu. Ir, kaip pripažino daugelis to meto specialistų, S. Grišajevas Arvydui buvo vienas iš neparankiausių oponentų tiesioginėse dvikovose. „

Kaip manęs buvo galima nekviesti į rinktinę, jeigu aš rinkdavo po trisdešimt taškų per rungtynes ir pats galėdavau draskyti Sabonio gynybą?“, – dabar juokiasi rusas.

Visgi bendros kalbos su treneriu Aleksandru Gomelskiu ir jo aplinka aukštaūgis taip ir nerado. 1986-aisiais Ispanijoje su sovietine rinktine jis tapo pasaulio vicečempionu, tačiau dar tose pirmenybėse tarp vidurio puolėjo ir rinktinės trenerių štabo perbėgo juoda katė, palikusi ženklą S. Grišajevo karjeroje.

Lietuvių ir „armiečių“ nesantaika

Kaip prisimena pats S. Grišajevas, sovietų rinktinėje ilgą laiką tarpusavyje kovojo du flangai – krepšininkai iš Lietuvos ir „armiečiai“, kaip buvo įprasta vadinti Maskvos CSKA žaidėjus.

„A. Gomelskiui tuomet nepavyko išvykti į užsienį. Vietoje jo vyriausiuoju treneriu buvo paskirtas Vladimiras Obuchovas, kuris iš tikrųjų buvo vaikų treneris. Galima teigti, kad jis nesugebėjo kontroliuoti lietuviškos ir „armiečių“ grupuotės. Lietuviai manė, kad reikia į aikštelę leisti vienus, o maskviečiai norėjo kitų. V. Obuchovas tapo situacijos įkaitu. Ir tuo pačiu suprato, kad yra laikinas žmogus, kurį po čempionato patrauks. Be konfliktų viduje mes tikrai būtume tapę pasaulio čempionais. Turėjome labai pajėgią rinktinę, kurios amerikiečiai nebūtų sustabdę. Deja, pralaimėjome 85:87, o Muggsy Boguesas finale išsprendė visas problemas“, – pasakoja rusas.

A. Sabonis prieš 1988-ųjų olimpines žaidynes Seule buvo patyręs traumą, tačiau net ir rizikuodamas A. Gomelskis jį paskutinę akimirką įtraukė į rinktinės sudėtį, S. Grišajevą palikdamas už komandos borto. Žvelgdamas iš laiko perspektyvos, rusas mano, kad atsidurti nacionalinėje komandoje galimybių jis nebeturėjo.

„Po minėtojo pasaulio čempionato apie mane buvo prišnekėta labai bjaurių dalykų. Kalbėjo, kad aš melagis ir gobšuolis. Interviu apie tai ėmė iš įvairių „Spartak“ žaidėjų, klausinėjo apie mane. Abejoju, kad kažkas po tokių skandalėlių būtų dar kvietęs mane į komandą. Iš kur atsirado tokios kalbos? Nežinau, galbūt pats A. Gomelskis kažkur prikišo ranką, tačiau aš rinktinėje daugiau nebežaidžiau“, – apie povandenines sroves, kurių atlaikyti nepavyko, pasakoja rusas.

„A. Gomelskis iš tikrųjų pasižymėjo meile aukštaūgiams. Aleksandras Belostenas, Vladimiras Tkačenka, Arvydas Sabonis... Visas A. Gomelskio žaidimas vyko per tokius krepšininkus.

Sovietų Sąjungos rinktinėje visuomet buvo tam tikros grupuotės – „armiečiai“ iš CSKA ir lietuviai, jeigu tiksliau – žaidėjai iš Baltijos šalių. Visi, kurie nepatekdavo į tas grupuotes, būdavo baltos varnos. Nesakyčiau, kad komanda buvo suskaldyta. Ji buvo normali, tačiau labai specifinė. Kad patektum į žaidimą, teko laviruoti tarp šių srovių“, – teigia A. Grišajevas, per savo karjerą CSKA marškinėlių taip ir neapsivilkęs.

„Išjungė“ varžovą

Visgi vyresnės kartos Lietuvos krepšinio aistruoliams šis aukštaūgis tikrai pažįstamas, kadangi 1994-1995 m. sezone jis vilkėjo „Statybos“ marškinėlius.

Tiesa, dar prieš persikėlimą į Lietuvą įvyko incidentas, taip pat savotiškai nuspalvinęs aukštaūgio karjerą.

1994-ųjų vasarį S. Grišajevas tapo pirmuoju rusu, atsidūrusiu Argentinos profesionalioje krepšinio lygoje, kur praleido keturis mėnesius. Krepšinis šioje Pietų Amerikos šalyje buvo šiurkštus, o pačiam S. Grišajevui tai nepatiko. Nepatiko taip, kad pats žaidėjas kartą pratrūko.

Vienose iš rungtynių tvirtai sudėtas jo varžovas amerikietis Rodney Blake‘as pamėgino S. Grišajevą šiurkščiai ištempti iš po krepšio. Viskas baigėsi tuo, kad R. Blake‘as atsidūrė ligoninėje, o argentiniečių žiniasklaida mėgavosi dviejų šalių milžinių priešprieša: „Ruso ir amerikiečio kova. Rusas pamokė amerikietį.“

„Jis tiesiog nepastebimai smogė man alkūne į dantis. Buvo įpratęs taip žaisti. Tu stovi, o jis tau daužo į dantis alkūne. Turi du pasirinkimus – arba lieki be dantų, arba atsitrauki nuo jo. Mes tuomet žaidėme Argentinos čempionato atkrintamosiose varžybose. Pirmąjį mačą mūsų komanda laimėjo, o prieš antrąjį varžovų treneris, greičiausiai, davė nurodymą. „Na, Blake‘ai, žaisk agresyviau“. Ir jis pradėjo aktyviai darbuotis alkūnėmis, netgi prakirto man lūpą. Kai man tenkė dar kartą, aš refleksyviai jam koja spyriau tiesiai į saulės rezginį. Na, ir žmogų išvežė į ligoninę. O man mėnesį uždraudė žaisti krepšinį“, – apie šį įvykį pasakoja S. Grišajevas.

Rezultatyvesnis tik D. Adomaitis

Netrukus po šio incidento suspenduotam S. Grišajevui vietą pasiūlė viena Urugvajaus komanda, tačiau krepšininkas tokio pasiūlymo atsisakė. Priežastys, anot jo, buvo elementarios: treniruočių aplinka Urugvajuje neatitiko netgi normų, kurios buvo įprastos sovietinėje aplinkoje – aplink aikštelę mėtėsi betoniniai blokai, metalinės konstrukcijos, kėlusios pavojų. Kaip pasakoja pats S. Grišajevas, jam norėjosi žaisti krepšinį, o ne užsiimti gladiatorių kovomis.

Tuomet aukštaūgis sugrįžo į Europą, o pirmoji jo stotelė Senajame žemyne tapo Lietuva. „Statybos“ marškinėlius jis vilkėjo 1994-1995 m. sezone.

Tuo metu 33-ejų S. Grišajevas buvo pats naudingiausias Vilniaus ekipos žaidėjas, o pagal rezultatyvumą nusileido tik dabartiniam Lietuvos rinktinės treneriui Dainiui Adomaičiui, vidutiniškai rinkęs po 16,8 taško.

Lietuvoje S. Grišajevas sužaidė 35-erias rungtynes, pagal atkovotus kamuolius (vid. 8,1 per mačą) buvo 7-as visoje lygoje, tačiau su „Statyba“ kalnų taip ir nenuvertė. Vilniaus komanda tąsyk suklupo dar ketvirtfinalio etape, 0-2 pralaimėjusi Kauno „Laverai“.

Vėliau S. Grišajevas žaidė Lenkijoje, Kinijoje, Bulgarijoje ir netgi Tunise, o karjerą baigė 2003-iaisiais.

„Sveikatos ir noro žaisti netrūko Tiesiog nebebuvo pasiūlymų, taip ir pabaigiau“, – dabar pripažįsta aukštaūgis, nuo krepšinio taip ir nenutolęs.

Nuo 2003 m. jis treniravo Saratovo „Avtodor“, Jekateriburgo JEVRAZ, Rostovo „Lokomotiv-2“ komandas, kurį laiką buvo Sankt Peterburgo „Spartak“ klubo trenerio štabo nariu, o šiuo metu dirba vienu iš trenerių gana kuklioje Jaroslavlio „Burevestnik“ komandoje, taip pat treniruoja vaikus.

„Vaikai – krepšinio ateitis. Ir aš labai tikiuosi, kad gaudami patarimų iš didelę patirtį sukaupusių žmonių jie ją panaudos tikslingai. Krepšinyje, kaip ir bet kuriame kitame sporte, svarbiausia – noras žaisti, gyventi krepšiniu, turėti viziją, tada ir bus ir rezultatai“, – tvirtina aukštaūgis.

Naujienos ir pranešimai iš krepšinio pasaulio
    
Amerikietė Sh.Landry sugrįžta į "Kibirkšties" komandą
Amerikietė Sh.Landry sugrįžta į "Kibirkšties" komandą
Vilniaus „Kibirkšties“ komandos aprangą 2015-2016 metais vilkėjusi amerikietė Shenita Lasha Landry grįžta į Lietuvą. 188 cm ūgio puolėjos ir vidurio puolėjos pozicijose galinti
J.C.Navarro su "Barcelona" sudarė 10-ies metų sutartį (video)
J.C.Navarro su "Barcelona" sudarė 10-ies metų sutartį (video)
Europos čempionato bronzą savaitgalį Stambule su Ispanijos rinktine atsisveikino ilgametis jos žaidėjas Juanas Carlosas Navarro.Tačiau katalonas ilgam susiejo savo ateitį su "gimtuoju"
E.Mockevičius sukirto rankomis su "Lietuvos rytu" (video)
E.Mockevičius sukirto rankomis su "Lietuvos rytu" (video)
Į Milano "AX Armani" gretas išvykus Artūrui Gudaičiui Vilniaus "Lietuvos ryto" komandai iki artėjančio sezono pradžios likus vos kelioms dienoms tenka dairytis pamainos.24sek
Žygimantas Skučas. Visuomenės priešas #1
Žygimantas Skučas. Visuomenės priešas #1
Pasibaigus LKL sezonui žiniasklaida dažnai dalina įvairias nominacijas žaidėjams. Po praėjusio sezono neabejojau, kad būsiu išrinktas nešvariausiu žaidėju. Ta tema žiniasklaidos
"Žalgirio" talentas M.Varnas patirties semsis Pasvalio klube (video)
"Žalgirio" talentas M.Varnas patirties semsis Pasvalio klube (video)
Prieš pat sezono pradžią Kauno „Žalgirio“ krepšinio komanda įvykdė paskutines sudėties korekcijas. Dvidešimtmetis gynėjas Martynas Varnas skolinamas kitai Lietuvos
"Lietuvos rytas" A.Gudaičio pamainai mato E.Mockevičių
"Lietuvos rytas" A.Gudaičio pamainai mato E.Mockevičių
Į Milano "AX Armani" gretas išvykus Artūrui Gudaičiui Vilniaus "Lietuvos ryto" komandai iki artėjančio sezono pradžios likus vos kelioms dienoms tenka dairytis pamainos.TV3
A.Djordjevičius dar ilgam vadovaus Serbijos rinktinei (video)
A.Djordjevičius dar ilgam vadovaus Serbijos rinktinei (video)
Praeityje garsus Jugoslavijos krepšininkas Aleksandras Djordjevičius skina apdovanojimus ir trenerio kėdėje.Nors specialisto vadovaujami serbai "Eurobasket 2017" finale 85:93 nusileido
"Eurobasket 2017" epizodų dešimtukas - be lietuvių (video)
"Eurobasket 2017" epizodų dešimtukas - be lietuvių (video)
Nors daugelis Lietuvos krepšinio gerbėjų tikėjosi, kad į "Eurobasket 2017" turnyro gražiausių momentų dešimtuką pateks bent vienas iš dviejų fantastiškų
Žalgiriečiai šalčio kambariuose Turkijoje išbandė -110 laipsnių temperatūrą (VIDEO)
Žalgiriečiai šalčio kambariuose Turkijoje išbandė -110 laipsnių temperatūrą (VIDEO)
Žalgiriečiai naująją savaitę pasitinka sugrįždami į Kauną su nugalėtoju taure iš Antalijoje vykusio draugiško šešių komandų „Gloria Cup“ turnyro. Turkijoje
LKL žaidėjai Europos čempionate - vicečempionas ir daugybė iškritusių aštuntfinalyje
LKL žaidėjai Europos čempionate - vicečempionas ir daugybė iškritusių aštuntfinalyje
Ką tik praūžusiame Europos krepšinio čempionate savo rinktinėms atstovavo net aštuoni žaidėjai, kurie artėjančiame sezone žais Lietuvos krepšinio lygoje. Vieniems
Europos krepšinis turi naują karalių - Slovėniją!
Europos krepšinis turi naują karalių - Slovėniją!
Šiandien Europos krepšinis turi naują karalių. "Eurobasket 2017" finale Stambule susitiko dvi Balkanų valstybes atstovaujančios komandos - Slovėnija ir Serbija. Po atkaklios
Ispanija įveikė rusus ir iškovojo bronzą (J.C.Navarro baigė karjerą rinktinėje)
Ispanija įveikė rusus ir iškovojo bronzą (J.C.Navarro baigė karjerą rinktinėje)
2017 metų Europos krepšinio čempionato bronzos medaliais pasidabino Ispanijos rinktinė, kuri po atkaklios kovos 93:85 (21:13, 24:15, 21:27, 27:30) nugalėjo Rusijos krepšininkus.Šios
"Žalgiris" laimėjo tarptautinį turnyrą Turkijoje (rungtynių video)
"Žalgiris" laimėjo tarptautinį turnyrą Turkijoje (rungtynių video)
Kauno „Žalgirio“ krepšininkai pasiruošimą sezonui įtvirtino laimėdami Antalijoje vykusį „Gloria Cup“ turnyrą. Sekmadienį finale Šarūno Jasikevičiaus
Žalgiriečiai Turkijoje išbandė jėgas šuoliuose į baseiną (VIDEO)
Žalgiriečiai Turkijoje išbandė jėgas šuoliuose į baseiną (VIDEO)
Kauno „Žalgirio“ komandos krepšininkai tęsia savo pasiruošimą sezonui ir dalyvauja „Gloria Cup“ turnyre Turkijoje. Po dviejų pergalių prieš „Nizhny
Serbai žengė į "Eurobasket 2017" finalą
Serbai žengė į "Eurobasket 2017" finalą
Paaiškėjo ir antrasis "Eurobasket 2017" finalo dalyvis, kuris sekmadienį dėl aukso kovos su Slovėnijos krepšininkais.Juo tapo Serbijos rinktinė, kuri Stambule 87:79 (25:20,
Su "Lietuvos rytu" atsisveikinęs A.Lapeta ilgai be darbo nebuvo
Su "Lietuvos rytu" atsisveikinęs A.Lapeta ilgai be darbo nebuvo
Kaip jau rašėme, Vilniaus "Lietuvos rytas" abipusiu susitarimu nutraukė dar metus turėjusią galioti sutartį su Adamu Lapeta. 29-erių vidurio puolėjas sostinės ekipoje atsidūrė
NBA prisatatė visų komandų alternatyvias aprangas 2017-218 metų sezonui
NBA prisatatė visų komandų alternatyvias aprangas 2017-218 metų sezonui
Nacionalinė krepšinio asociacija (NBA) pristatė visų klubų alternatyvius aprangos komplektus 2017-2018 metų sezonui.Stipriausios pasaulio krepšinio lygos žaidėjus rengia kompanija
L.Kleiza. Juodasis čempionatas
L.Kleiza. Juodasis čempionatas
Aš puikiai suprantu, ką dabar išgyvena Lietuvos rinktinės vyrai ir trenerių štabas. Suprantu todėl, kad pats esu tai patyręs.2009-ieji metai buvo juodžiausi metai rinktinėje
Vokietijos rinktinės kapitonas tapo V.Lipkevičiaus ir O.Olisevičiaus bendraklubiu
Vokietijos rinktinės kapitonas tapo V.Lipkevičiaus ir O.Olisevičiaus bendraklubiu
Pasirodymą "Eurobasket 2017" ketvirtfinalyje baigusios Vokietijos rinktinės kapitonas Robinas Benzingas grįžta į tėvynę.Pranešama, kad aukštaūgis sudarė trejų metų sutartį
Buvęs žalgirietis B.Marjanovičius laukia dvikovos su T.Mozgovu (video)
Buvęs žalgirietis B.Marjanovičius laukia dvikovos su T.Mozgovu (video)
Serbijos ir Rusijos nacionalinės komandų susidūrimas "Eurobasket 2017" pusfinalyje bus jau trečias šiemet. Pirmąkart buvo kovojama draugiškose rungtynėse, o grupės etape
"Žalgiris" Antalijoje nepaliko vilčių Rusijos klubui
"Žalgiris" Antalijoje nepaliko vilčių Rusijos klubui
Lemiamą rungtynių ketvirtį net septyniolikos taškų persvara laimėjęs Kauno "Žalgiris" pergalingai pradėjo Turkijoje vykstantį "Gloria Cup" turnyrą.Šarūno Jasikevičiaus
14 sezonų NBA praleidęs B.Diaw grįžta rungtyniauti į gimtinę (video)
14 sezonų NBA praleidęs B.Diaw grįžta rungtyniauti į gimtinę (video)
Net 14 sezonų Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) praleidęs ir su San Antonijaus "Spurs" ekipa 214 metais čempionu tapęs Borisas Diaw arti sugrįžimo į gimtinę.Pranešama,
"Pieno žvaigždžių" atakoms diriguos Lenkijoje pasižymėjęs atletiškas amerikietis
"Pieno žvaigždžių" atakoms diriguos Lenkijoje pasižymėjęs atletiškas amerikietis
Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ komandos vadovai sudėties komplektavimo darbuose padėjo tašką. Paskutiniuoju klubo pirkiniu tapo atletiškas atakų organizatorius Ryanas
Š.Jasikevičius: atėjo pats laikas įvesti tokį "daugiau varžybinį" ritmą (video)
Š.Jasikevičius: atėjo pats laikas įvesti tokį "daugiau varžybinį" ritmą (video)
Trečiadienio popietę į draugišką turnyrą Turkijoje išvykusi Kauno „Žalgirio“ komanda tiesioginiu reisu pasiekė Antalijos miestą ir vakare čia jau spėjo surengti treniruotę.
P.Gasolis: L.Dončičius bus didis NBA žaidėjas (video)
P.Gasolis: L.Dončičius bus didis NBA žaidėjas (video)
Ispanijos krepšinio superžvaigždė ir vienas rinktinės lyderių Pau Gasolis pasidalijo mintimis prieš "Eurobasket 2017" pusfinalio dvikovą su Slovėnijos rinktine bei pagyrė
"Vytis“ į peržiūrą pasikvietė mokslus JAV baigusį įžaidėją
"Vytis“ į peržiūrą pasikvietė mokslus JAV baigusį įžaidėją
Šakių „Vyčio“ komanda į peržiūrą pasikvietė studijas JAV baigusį 22-ejų metų 180 cm ūgio atakų organizatorių iš Jungtinių Amerikos Valstijų Elliottą Cole’ą.Krepšininkas
Po krepšiais karaliavusi Serbija nepaliko šansų italams
Po krepšiais karaliavusi Serbija nepaliko šansų italams
Trečiadienio vakarą paaiškėjo ir paskutinė 2017 metų Europos krepšinio čempionato pusfinalio dalyvė, kuria tapo Serbijos rinktinė.Aleksandro Djordjevičiaus auklėtiniai ketvirtfinalio
Permainingose rungtynėse Rusija pranoko Lietuvos skriaudikus ir žengė į pusfinalį
Permainingose rungtynėse Rusija pranoko Lietuvos skriaudikus ir žengė į pusfinalį
Lietuvos rinktinę aštuntfinalyje įveikusi Graikijos komanda toli nenužygiavo. Graikus ketvirtfinalyje sustabdė puikią sportinę formą demonstruojantys Rusijos krepšininkai, kurie po

Vartotojo meniu
Diskusijos
NBA 2014-2015 (983) 09.12 21:31
Krepšinio torentai (127) 09.07 15:25
Ką šiuo metu klausotės? (413) 09.04 12:39
EuroBasket 2015 (42) 03.07 22:47
Apie
Draugaukime