Naujienos kraunasi...

S.Grišajevas: kėlė vargų Sabui, nokautavo amerikietį, bet neatlaikė povandeninių srovių

Autorius: Krepšinis.lt.


Europos krepšinio arenose XX a. priešpaskutiname dešimtmetyje būta mažai aukštaūgių, turėjusių rimtų argumentų po krepšiais grumiantis su Arvydu Saboniu. Tačiau 207 cm ūgio Sergejus Grišavejas, garsėjęs kibia savo gynyba, buvo kitoks.

Ne vienus metus rimtu Sabo varžovu po lenta buvęs puolėjas, kurio karjeroje netrūko skandalų, ir kuris savo laiku vilkėjo Vilniaus „Statybos“ marškinėlius, šiuo metu dirba krepšinio treneriu Rusijoje, tačiau iki šiol nevengia prisiminti savo spalvingos karjeros momentų ir į istoriją patekusio spyrio koja.

Prieš keletą dienų 55-erių jubiliejų atšventęs S. Grišajevas atsikvėpia. „Būta visko, bet pergalių buvo mažai“.

Nors vidurio puolėjas su tuometinės Sovietų Sąjungos rinktine ir tapo 1986-ųjų pasaulio čempionu Ispanijoje, tai buvo vienas iš nedidelio skaičiaus jo tarptautinių titulų, apie kurį tvirtai sudėtas vyras kalba su neslepiamu kartėliu.

Gimė greta Japonijos

Pirmuosius krepšinio žingsnius S. Grišajevas žengė itin netoli nuo Japonijos esančioje Sachalino saloje, Nevelsko mieste, kur ir gimė 1961-ųjų lapkričio 12-ąją, rašo vietos portalas Monavista.ru.

Galima sakyti, kad krepšinis pulsavo aukštaūgio ruso gyslomis – jo tėtis buvo žinomas to regiono krepšininkas, su sovietų rinktine dalyvavęs ir 1966-ųjų turnė po Japonija. Kaip pasakoja pats aukštaūgis, vienintelis tėvo noras buvo tas, kad sūnus taip pat taptų krepšininku. Dėl šios priežasties jis S. Grišajevą vesdavosi į treniruotes, kur berniukas valandų valandas praleisdavo su kamuoliu.

Vėliau prasidėjo rimtesnės treniruotės, o į išstypusį vaiką ėmė krypti ne tik vietinių, bet ir platesnėje sferoje dirbančių krepšinio specialistų akys. Pradžioje S. Grišajevas buvo pakviestas į Sachalino srities rinktinę, vėliau sudarė sutartį su tuo metu antroje pagal pajėgumą sovietų lygoje žaidusio Gorkio „Avtomobilist“ komanda, o iš ten atsivėrė kelias ir į Sovietų Sąjungos jaunimo rinktinę.

Neparankus Sabui

Su ja S. Grišajevas tapo Europos čempionu Jugoslavijoje, o netrukus garsus to meto treneris Vladimiras Kondrašinas pakvietė jį į Maskvos „Dinamo“. Greitai žaidėjas atsidūrė Maskvos „Spartak“, kur rungtyniavo aštuonerius metus.

Jis pradėtas kviesti ir tuometinę sovietų rinktinę, kurioje dėl vietos po saule jam teko grumtis su trejais metais jaunesniu A. Saboniu. Ir, kaip pripažino daugelis to meto specialistų, S. Grišajevas Arvydui buvo vienas iš neparankiausių oponentų tiesioginėse dvikovose. „

Kaip manęs buvo galima nekviesti į rinktinę, jeigu aš rinkdavo po trisdešimt taškų per rungtynes ir pats galėdavau draskyti Sabonio gynybą?“, – dabar juokiasi rusas.

Visgi bendros kalbos su treneriu Aleksandru Gomelskiu ir jo aplinka aukštaūgis taip ir nerado. 1986-aisiais Ispanijoje su sovietine rinktine jis tapo pasaulio vicečempionu, tačiau dar tose pirmenybėse tarp vidurio puolėjo ir rinktinės trenerių štabo perbėgo juoda katė, palikusi ženklą S. Grišajevo karjeroje.

Lietuvių ir „armiečių“ nesantaika

Kaip prisimena pats S. Grišajevas, sovietų rinktinėje ilgą laiką tarpusavyje kovojo du flangai – krepšininkai iš Lietuvos ir „armiečiai“, kaip buvo įprasta vadinti Maskvos CSKA žaidėjus.

„A. Gomelskiui tuomet nepavyko išvykti į užsienį. Vietoje jo vyriausiuoju treneriu buvo paskirtas Vladimiras Obuchovas, kuris iš tikrųjų buvo vaikų treneris. Galima teigti, kad jis nesugebėjo kontroliuoti lietuviškos ir „armiečių“ grupuotės. Lietuviai manė, kad reikia į aikštelę leisti vienus, o maskviečiai norėjo kitų. V. Obuchovas tapo situacijos įkaitu. Ir tuo pačiu suprato, kad yra laikinas žmogus, kurį po čempionato patrauks. Be konfliktų viduje mes tikrai būtume tapę pasaulio čempionais. Turėjome labai pajėgią rinktinę, kurios amerikiečiai nebūtų sustabdę. Deja, pralaimėjome 85:87, o Muggsy Boguesas finale išsprendė visas problemas“, – pasakoja rusas.

A. Sabonis prieš 1988-ųjų olimpines žaidynes Seule buvo patyręs traumą, tačiau net ir rizikuodamas A. Gomelskis jį paskutinę akimirką įtraukė į rinktinės sudėtį, S. Grišajevą palikdamas už komandos borto. Žvelgdamas iš laiko perspektyvos, rusas mano, kad atsidurti nacionalinėje komandoje galimybių jis nebeturėjo.

„Po minėtojo pasaulio čempionato apie mane buvo prišnekėta labai bjaurių dalykų. Kalbėjo, kad aš melagis ir gobšuolis. Interviu apie tai ėmė iš įvairių „Spartak“ žaidėjų, klausinėjo apie mane. Abejoju, kad kažkas po tokių skandalėlių būtų dar kvietęs mane į komandą. Iš kur atsirado tokios kalbos? Nežinau, galbūt pats A. Gomelskis kažkur prikišo ranką, tačiau aš rinktinėje daugiau nebežaidžiau“, – apie povandenines sroves, kurių atlaikyti nepavyko, pasakoja rusas.

„A. Gomelskis iš tikrųjų pasižymėjo meile aukštaūgiams. Aleksandras Belostenas, Vladimiras Tkačenka, Arvydas Sabonis... Visas A. Gomelskio žaidimas vyko per tokius krepšininkus.

Sovietų Sąjungos rinktinėje visuomet buvo tam tikros grupuotės – „armiečiai“ iš CSKA ir lietuviai, jeigu tiksliau – žaidėjai iš Baltijos šalių. Visi, kurie nepatekdavo į tas grupuotes, būdavo baltos varnos. Nesakyčiau, kad komanda buvo suskaldyta. Ji buvo normali, tačiau labai specifinė. Kad patektum į žaidimą, teko laviruoti tarp šių srovių“, – teigia A. Grišajevas, per savo karjerą CSKA marškinėlių taip ir neapsivilkęs.

„Išjungė“ varžovą

Visgi vyresnės kartos Lietuvos krepšinio aistruoliams šis aukštaūgis tikrai pažįstamas, kadangi 1994-1995 m. sezone jis vilkėjo „Statybos“ marškinėlius.

Tiesa, dar prieš persikėlimą į Lietuvą įvyko incidentas, taip pat savotiškai nuspalvinęs aukštaūgio karjerą.

1994-ųjų vasarį S. Grišajevas tapo pirmuoju rusu, atsidūrusiu Argentinos profesionalioje krepšinio lygoje, kur praleido keturis mėnesius. Krepšinis šioje Pietų Amerikos šalyje buvo šiurkštus, o pačiam S. Grišajevui tai nepatiko. Nepatiko taip, kad pats žaidėjas kartą pratrūko.

Vienose iš rungtynių tvirtai sudėtas jo varžovas amerikietis Rodney Blake‘as pamėgino S. Grišajevą šiurkščiai ištempti iš po krepšio. Viskas baigėsi tuo, kad R. Blake‘as atsidūrė ligoninėje, o argentiniečių žiniasklaida mėgavosi dviejų šalių milžinių priešprieša: „Ruso ir amerikiečio kova. Rusas pamokė amerikietį.“

„Jis tiesiog nepastebimai smogė man alkūne į dantis. Buvo įpratęs taip žaisti. Tu stovi, o jis tau daužo į dantis alkūne. Turi du pasirinkimus – arba lieki be dantų, arba atsitrauki nuo jo. Mes tuomet žaidėme Argentinos čempionato atkrintamosiose varžybose. Pirmąjį mačą mūsų komanda laimėjo, o prieš antrąjį varžovų treneris, greičiausiai, davė nurodymą. „Na, Blake‘ai, žaisk agresyviau“. Ir jis pradėjo aktyviai darbuotis alkūnėmis, netgi prakirto man lūpą. Kai man tenkė dar kartą, aš refleksyviai jam koja spyriau tiesiai į saulės rezginį. Na, ir žmogų išvežė į ligoninę. O man mėnesį uždraudė žaisti krepšinį“, – apie šį įvykį pasakoja S. Grišajevas.

Rezultatyvesnis tik D. Adomaitis

Netrukus po šio incidento suspenduotam S. Grišajevui vietą pasiūlė viena Urugvajaus komanda, tačiau krepšininkas tokio pasiūlymo atsisakė. Priežastys, anot jo, buvo elementarios: treniruočių aplinka Urugvajuje neatitiko netgi normų, kurios buvo įprastos sovietinėje aplinkoje – aplink aikštelę mėtėsi betoniniai blokai, metalinės konstrukcijos, kėlusios pavojų. Kaip pasakoja pats S. Grišajevas, jam norėjosi žaisti krepšinį, o ne užsiimti gladiatorių kovomis.

Tuomet aukštaūgis sugrįžo į Europą, o pirmoji jo stotelė Senajame žemyne tapo Lietuva. „Statybos“ marškinėlius jis vilkėjo 1994-1995 m. sezone.

Tuo metu 33-ejų S. Grišajevas buvo pats naudingiausias Vilniaus ekipos žaidėjas, o pagal rezultatyvumą nusileido tik dabartiniam Lietuvos rinktinės treneriui Dainiui Adomaičiui, vidutiniškai rinkęs po 16,8 taško.

Lietuvoje S. Grišajevas sužaidė 35-erias rungtynes, pagal atkovotus kamuolius (vid. 8,1 per mačą) buvo 7-as visoje lygoje, tačiau su „Statyba“ kalnų taip ir nenuvertė. Vilniaus komanda tąsyk suklupo dar ketvirtfinalio etape, 0-2 pralaimėjusi Kauno „Laverai“.

Vėliau S. Grišajevas žaidė Lenkijoje, Kinijoje, Bulgarijoje ir netgi Tunise, o karjerą baigė 2003-iaisiais.

„Sveikatos ir noro žaisti netrūko Tiesiog nebebuvo pasiūlymų, taip ir pabaigiau“, – dabar pripažįsta aukštaūgis, nuo krepšinio taip ir nenutolęs.

Nuo 2003 m. jis treniravo Saratovo „Avtodor“, Jekateriburgo JEVRAZ, Rostovo „Lokomotiv-2“ komandas, kurį laiką buvo Sankt Peterburgo „Spartak“ klubo trenerio štabo nariu, o šiuo metu dirba vienu iš trenerių gana kuklioje Jaroslavlio „Burevestnik“ komandoje, taip pat treniruoja vaikus.

„Vaikai – krepšinio ateitis. Ir aš labai tikiuosi, kad gaudami patarimų iš didelę patirtį sukaupusių žmonių jie ją panaudos tikslingai. Krepšinyje, kaip ir bet kuriame kitame sporte, svarbiausia – noras žaisti, gyventi krepšiniu, turėti viziją, tada ir bus ir rezultatai“, – tvirtina aukštaūgis.

Naujienos ir pranešimai iš krepšinio pasaulio
    
A.Sabonis: "Pigiausia - nedalyvauti niekur" (straipsnis)
A.Sabonis: "Pigiausia - nedalyvauti niekur" (straipsnis)
Ketverias rungtynes Tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) Europos taurės B grupėje sužaidęs Kėdainių „Nevėžis“, su dvejomis pergalėmis ir dvejomis nesėkmėmis, jau buvo
Maskvoje - neįtikėtina dvikova ir čempionų pergalė paskutinę pratęsimo sekundę
Maskvoje - neįtikėtina dvikova ir čempionų pergalė paskutinę pratęsimo sekundę
Eurolygos aštuntajame ture susitiko dvi komandos, kurios vadinamos vienomis favoričių laimėti turnyrą.Čempionų titulą ginantys Stambulo "Fenerbahce" (5/3) krepšininkai Rusijoje
"Iš pusės žodžio": latvio užduotis - suprasti latviškai kalbantį lietuvį
"Iš pusės žodžio": latvio užduotis - suprasti latviškai kalbantį lietuvį
Vargu, ar kas abejoja, jog lietuvių ir latvių kalbos panašios. Tačiau retas kuris šių kalbų panašumą išbandė praktiškai.Kėdainių „Nevėžio“ krepšininkams
"Žalgiriui" nepavyko pratęsti pergalių serijos Eurolygoje (video komentarai)
"Žalgiriui" nepavyko pratęsti pergalių serijos Eurolygoje (video komentarai) (1)
Kauno „Žalgirio“ krepšininkai neatsilaikė prieš pastaruoju metu įspūdingai rungtyniaujančios Vitorijos „Baskonia“ komandos puolimą. Trečiajame kėlinyje turėtą
"Real" su J.Mačiuliu reabilitavosi - iškovojo triuškinančią pergalę
"Real" su J.Mačiuliu reabilitavosi - iškovojo triuškinančią pergalę
Madrido "Real" (5/3) klubas, kuriam atstovauja Jonas Mačiulis, atsigauna po siaubingo vakaro antradienį Vitorijoje, kai vietos "Baskonia" (3/5) ekipai pralaimėjo net 75:65.Ipanijos
Arti trigubo dublio buvęs N.Calathesas atvėsino "užsivedusią" "Anadolu Efes"
Arti trigubo dublio buvęs N.Calathesas atvėsino "užsivedusią" "Anadolu Efes"
Dvi pergales iš eilės Eurolygoje po penkių nesėkmių paeiliui iškovojusiai Stambulo "Anadolu Efes" (2/6) komandai laimėjimų serijos pratęsti nepavyko.Buvusio žalgiriečio
Į Kauną atvykęs T.Shengelia: tikiuosi su "Žalgiriu" susitikti atkrintamosiose
Į Kauną atvykęs T.Shengelia: tikiuosi su "Žalgiriu" susitikti atkrintamosiose
Trečiadienio vakarą Kauno oro uoste nusileidusi Vitorijos „Baskonia“ ekipa tik trumpam užsuko į viešbutį, iš kurio pajudėjo į „Žalgirio“ areną. Čia baskai
Nuotaikingame derinyje - puikiai vienas kitą pažįstantis "Dzūkijos" duetas
Nuotaikingame derinyje - puikiai vienas kitą pažįstantis "Dzūkijos" duetas
Gediminas Navickas jau spėjo susibičiuliauti su ispanu Alejandro Hernandezu.Abu krepšininkai antrą sezoną atstovauja Alytaus „Dzūkijos“ klubui ir kartu leidžia nemažai laiko.A.
Milano klubui su A.Gudaičiu ir M.Kalniečiu pergalei prireikė dviejų pratęsimų
Milano klubui su A.Gudaičiu ir M.Kalniečiu pergalei prireikė dviejų pratęsimų
Praėjusią savaitę skaudžiai nuo Kauno "Žalgirio (4/3) namie nukentėjusi Artūro Gudaičio ir Manto Kalniečio atstovaujama Milano "Ax Armani" (2/5) komanda reabilitavosi Eurolygoje.Trečiadienį
"Barcelona" iššvaistė milžinišką pranašumą ir pralaimėjo Bamberge
"Barcelona" iššvaistė milžinišką pranašumą ir pralaimėjo Bamberge
Praėjusiame sezone daug kritikos sulaukusi ir šiame žadėjusi padėtį pagerinti Barselonos "Barcelona" (2/5) neišlipa iš nesėkmių liūno.Katalonai Eurolygos mače išvykoje
Eurolygos finalo dalyvių dvikovoje - "Olympiakos" pergalė po pratęsimo
Eurolygos finalo dalyvių dvikovoje - "Olympiakos" pergalė po pratęsimo
Eurolygoje trečiadienį susitiko du praėjusio sezono finalo dalyviai, o jų dvikovoje prireikė papildomo laiko.Graikijos vicečempionai Pirėjo "Olympiakos" (5/2) krepšininkai Turkijoje
LKL’25 legendos. Vladas Garastas
LKL’25 legendos. Vladas Garastas
Lietuvos krepšinio lyga per jubiliejinį 25-ąjį sezoną renka ir visuomenei pristatys 25 labiausiai lygai nusipelniusias asmenybes. Apie visus juos bus parengti vaizdo reportažai ir pateikti
"Žalgiris" paskutinę pratęsimo sekundę laimėjo trilerį Malagoje
"Žalgiris" paskutinę pratęsimo sekundę laimėjo trilerį Malagoje
Antradienio vakarą Kauno „Žalgiris“ iškovojo kol kas dramatiškiausią šio sezono pergalę. Praradę 20 taškų persvarą žalgiriečiai buvo priversti žaisti pranešimą,
"Baskoinia" prieš dvikovą su "Žalgiriu" sutriuškino "Real" su J.Mačiuliu
"Baskoinia" prieš dvikovą su "Žalgiriu" sutriuškino "Real" su J.Mačiuliu
Prieš ketvirtadienį Kaune vyksiančią Eurolygos dvikovą su "Žalgiriu" (4/7) netikėtai lengvą pergalę iškovojo Vitorijos "Baskonia" (2/5) klubas.Baskai savo žiūrovų
L.Lekavičius pasirodė labai prastai, bet "Panathinaikos" sutriuškino "Chimki"
L.Lekavičius pasirodė labai prastai, bet "Panathinaikos" sutriuškino "Chimki"
Lukas Lekavičius pasirodė labai blankiai, tačiau jo atstovaujama Atėnų "Panathinaikos" (4/3) komanda šventė lengvą pergalę Eurolygoje.Graikijos čempionai namie 93:65 (26:16, 20:11,
Rezultatyvaus M.Gecevičiaus žaidimo Čempionų lygos mače nepakako
Rezultatyvaus M.Gecevičiaus žaidimo Čempionų lygos mače nepakako
Rezultatyvaus Martyno Gecevičiaus žaidimo nepakako jo atstovaujamai Zielonos Goros "Stelmet" (2/4) komandai iškovoti pergalės FIBA Čempionų lygoje.Lenkijos klubas Prancūzijoje 82:95
G.Oreliko tritaškis paskutinėmis sekundėmis padovanojo pergalę komandai
G.Oreliko tritaškis paskutinėmis sekundėmis padovanojo pergalę komandai
Gediminas Orelikas dar kartą tapo rugntynių herojumi išplėšusiu pergalę savo komandai.Lietuvio atstovaujama Venecijos "Umana Reyer" (5/1) FIBA Čempionių lygos C grupės
E.McCollumo vedina "Anadolu Efes" išsivežė pergalę iš Tel Avivo
E.McCollumo vedina "Anadolu Efes" išsivežė pergalę iš Tel Avivo
Antrą pergalę iš eilės po nesėkmingo starto Eurolygoje iškovojo Stambulo "Anadolu Efes" (2/5) komanda.Nesustabdomai žaidusio Erricko McCollumo vedinas Turkijos klubas svečiuose
Tėvas ir sūnus Leonavičiai: ašaros, išgyvenimai ir motyvacija tapęs komentaras
Tėvas ir sūnus Leonavičiai: ašaros, išgyvenimai ir motyvacija tapęs komentaras
Panevėžio „Lietkabeliui“ atstovaujantis Gintaras Leonavičius iki šiol pamena legendinio trenerio žodžius, kad gerų krepšininkų vaikai gerais krepšininkais netampa.Tuomet
A.Sabonio stiliaus perdavimas - gražiausias LKL savaitės epizodas
A.Sabonio stiliaus perdavimas - gražiausias LKL savaitės epizodas
Labiausiai epizodais žavinčios rungtynės praėjusią savaitę vyko Vilniaus „Lietuvos ryto“ arenoje. Net du šių rungtynių epizodai pateko į gražiausiųjų penketuką ir abu jie
LKL savaitės apžvalga: solidus "Žalgirio" jaunimas bei Lavrinovičiams įgėlęs P.Cvirka
LKL savaitės apžvalga: solidus "Žalgirio" jaunimas bei Lavrinovičiams įgėlęs P.Cvirka
Pirmąja Prienų–Birštono „Vytauto“ pergale pirmenybėse paženklinta aštuntoji „Betsafe–LKL“ čempionato savaitė, kurioje taip pat išsiskyrė
 M.Kuzminsko atsisveikinimas: tai buvo vienas gražiausių etapų mano gyvenime
M.Kuzminsko atsisveikinimas: tai buvo vienas gražiausių etapų mano gyvenime
Mindaugas Kuzminskas baigė kiek daugiau nei metus trukusią karjerą Niujorko „Knicks“ ekipoje. Praėjusių metų vasarą dvejų metų sutartį sudaręs lietuvis sekmadienį buvo atleistas. 28-erių
Puikus D.Sabonio žaidimo pergalei nepakako
Puikus D.Sabonio žaidimo pergalei nepakako
Domantas Sabonis puikiai išnaudojo savo laiką aikštelėje, tačiau jo atstovaujama Indianos "Pacers" (6/8) komanda nepasipriešino vieniems NBA lygos lyderių.Indianapolio
"Raptors" su J.Valančiūnu dramatiškai nusileido NBA lyderiams
"Raptors" su J.Valančiūnu dramatiškai nusileido NBA lyderiams
Jono Valančiūno atstovaujamam Toronto "Raptors" (7/5) klubui nepavyko palaužti Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) lygos lyderių.Kanados klubas paskutinėmis sekundėmis išvykoje
Lentvario vaikams - "Lietuvos ryto" krepšininkų siurprizas
Lentvario vaikams - "Lietuvos ryto" krepšininkų siurprizas
Pamatyti LKL krepšininkus iš arti – daugelio vaikų svajonė. O pažaisti su jais krepšinį – galbūt kartą gyvenime pasitaikanti proga.Vilniaus „Lietuvos ryto“
Ką vietiniai Milane žino apie Lietuvos krepšininkus ir "Žalgirį"?
Ką vietiniai Milane žino apie Lietuvos krepšininkus ir "Žalgirį"?
Į Milaną kartu su Kauno „Žalgirio“ klubu išvykusi „Žalgiris TV“ kūrybinė grupė nusprendė išsiaiškinti, ar vietiniai gyventojai mėgsta krepšinį.Prie
L.Lekavičius Graikijos milžinų derbyje skandino Eurolygos vicečempionus
L.Lekavičius Graikijos milžinų derbyje skandino Eurolygos vicečempionus
Penktadienio vakarą Eurolygoje didžiausią sirgalių susidomėjimą kėlė Graikijos milžinų derbis. Jame kaip reikiant sužibėjo Lukas Lekavičius, o jo atstovaujama Atėnų „Panathinaikos“
"Unicaja" namie įveikė "Crvena Zvezda" ekipą
"Unicaja" namie įveikė "Crvena Zvezda" ekipą
Eurolygoje užtikrintą pergalę iškovojo Europos taurės laimėtojai Malgos "Unicaja" (3/3) krepšininkai.Joano Plazzos auklėtiniai namie 79:65 (22:13, 21:19, 18:19, 16:15) įveikė

Vartotojo meniu
Diskusijos
Nauja Eurobasket.lt versija (755) 11.17 15:45
Krepšinio torentai (154) 10.29 10:27
Ką šiuo metu klausotės? (425) 10.09 13:25
NBA 2014-2015 (988) 09.22 12:45
Apie
Draugaukime